Use code FREESHIPPING for purchases above 65 USD in USA
Use code FREESHIPPING for purchases above 65 USD in USA
Cart 0

About

Hello! I'm Funda, a freelance photographer from the beautiful city of Istanbul but consider myself a world citizen. Thank you for visiting THE TRAVELING PRINT, I am sure you will find one of your dream destinations that will be a fit for your taste and home decoration. There are many to select from iconic landmarks like the Flatiron building, Eiffel Tower, Big Ben, Tower Bridge, or cute pink houses of Notting Hill or colorful houses in Italy, Cinque Terre. You will find photos from exotic locations such as Cuba, Japan, Bali, Istanbul, Buenos Aires, or Zanzibar. These prints also make a great gift for wanderlust and travel lovers.

The photography is printed on Epson Ultra Premium Luster Photo Paper which is between a gloss and matte finish to provide you with a highly saturated look and maximum ink coverage. Luster paper is a highly popular option for giclée quality photographic prints due to its saturation and resistance to fingerprints.

I would like to share a little background for my photography experience. I was always into photography but I started concentrating on it more in a dedicated way about 15 years ago. During this time, I have been in 3 Istanbul photography projects, each of them lasting 1 full year: 'Istanbul 365 Days', 'I am Istanbul 2016', 'I am Istanbul 2017'. At the end of each project year, my work was exhibited and published in books; I also won special mentions awards in these projects. Our projects were in the press and also a documentary about Istanbul 365 Days was produced and broadcast. Additionally, I participated in exhibitions of our photography expeditions to Japan, Cuba, and the Venice Carnival. Last but not the least, I participated in international exhibitions such as Biennale Internationale de L'Image in France, I am Istanbul in Greece and Gradac Photo Group International.

I am very passionate about photography and traveling. My gratification doesn't only come from the process of capturing these images but also from sharing them with others and seeing their appreciation. If my photography collection adds a smile to your face by adding some color to your house and revamping your decoration, that will make my day! 

Stay tuned for new photos from dreamy locations by signing up for the newsletter and following on Instagram.

Thanks for visiting The Traveling Print!

 

HAKKIMIZDA

Merhaba! Ben Funda, güzel İstanbul’da yaşayan bir fotoğrafçıyım ama kendimi bir dünya vatandaşı olarak görüyorum. THE TRAVELING PRINT'i ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz, zevkinize ve ev dekorasyonunuza uygun, hayalinizdeki destinasyonlardan birini bulacağınızdan eminim. Flatiron binası, Eyfel Kulesi, Big Ben, Tower Bridge veya Notting Hill'in sevimli pembe evleri veya İtalya, Cinque Terre'deki rengarenk evler gibi ikonik simge yapılar arasından seçim yapabileceğiniz pek çok fotoğraf var. Küba, Japonya, Bali, Buenos Aires veya Zanzibar gibi egzotik yerlerden fotoğraflar bulacaksınız. Bu fotoğraf baskıları, seyahat tutkunları için de harika bir hediye seçimidir.

Fotoğraflar, size son derece doygun bir görünüm ve maksimum mürekkep kapsamı sağlamak için parlak ve mat yüzey arasında olan Epson Ultra Premium Luster Fotoğraf Kağıdına basılmıştır. Luster (parlak) kağıt, doygunluğu ve parmak izlerine karşı direnci nedeniyle giclee kalitesinde fotoğraf baskıları için oldukça popüler bir seçenektir.

Fotoğrafçılık ile ilgili deneyimimi paylaşmak istiyorum. Her zaman fotoğrafla ilgilendim ama yaklaşık 15 yıl önce daha yoğun bir şekilde fotoğrafa odaklanmaya başladım. Bu süre zarfında her biri 1 tam yıl süren 3 İstanbul fotoğraf projesinde yer aldım: 'İstanbul 365 Gün', 'Ben İstanbul 2016', 'Ben İstanbul 2017'. Her proje yılı sonunda çalışmalarım sergilendi ve kitaplarda yayınlandı; bu projelerde özel mansiyon ödülleri kazandım. Projelerimiz basında yer aldı ve ayrıca İstanbul 365 Gün ile ilgili bir belgesel hazırlandı ve İz TV’de yayınlandı. Ayrıca Japonya, Küba ve Venedik Karnavalı fotoğraf gezilerimizin sergilerine katıldım. Son olarak Fransa'da Biennale Internationale de L'Image, Yunanistan'da I am Istanbul ve Gradac Photo Group International gibi uluslararası sergilere katıldım.

Fotoğrafçılık ve seyahat konusunda çok tutkuluyum. Memnuniyetim sadece bu görüntüleri yakalama sürecinden değil, aynı zamanda onları başkalarıyla paylaşmaktan ve takdirlerini görmekten geliyor. Fotoğraf koleksiyonum evinize biraz renk katarak ve dekorasyonunuzu yenileyerek yüzünüze bir gülümseme katıyorsa, bu beni çok mutlu edecek!

Bültene kaydolarak ve Instagram'da takip ederek rüya gibi yerlerden yeni fotoğraflar için bizi takip etmeye devam edin.

The Traveling Print'i ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!